Jak na titulky, které nepohřbí váš článek

Jak na blogRady a návody

Píšete skvělé články, trávíte hodiny hledáním kvalitních informací, ověřujete zdroje, nekradete cizí obsah, propagujete svou práci, zkrátka děláte všechno správně. Přesto na vaše články nikdo nekliká? Možná opakujete jednu a tu samou chybu stále dokola. Podceňujete význam titulku.

Správně formulovaný titulek lákal k přečtení již před mnoha lety. A to nemluvím o době vynálezu tištěných novin, historie poutavých titulků sahá až k prvním písemným památkám. Největší rozmach ale zažívá dnes, v době elektronických médií, internetu, chytrých telefonů a stále se zrychlujícímu životnímu tempu.

Čtenář potřebuje co nejrychleji vyhodnotit, na jakém webu se ocitl a zda mu daná stránka odpoví na jeho otázku a pomůže vyřešit problém, jehož řešení na internetu hledá. Titulek je to první, co si na stránce přečte. Proč asi bývá zvýrazněn oproti ostatnímu textu? Pokud nezaujmete jeho pozornost titulkem, půjde jinam. Kruté, leč pravdivé.

Jak na něj (ehm na titulek)

Několik užitečných rad, jak na titulek, který upoutá pozornost, vám mohou poskytnout novináři, copywriteři, profesionální blogeři nebo autoři PPC reklam. Tady je několik z nich:

 • Pište o tom, co právě frčí – slova jako „nový,“ „žhavý,“ „aktuální“ pomohou.
 • Zmiňte celebritu či/nebo klíčové slovo – vyhledávače vás budou milovat.
 • Make titulek great again! Nikoho nezajímá „celkem dobrý způsob, jak…“, váš způsob, který čtenáři ochotně zdarma sdělujete je „nejlepší“. Ale všeho s mírou.
 • Milujte čísla a čtenáři budou milovat vás! Je dokázáno, že číslice v titulku dělají divy. Dodají vašemu článku dojem přesnosti, propracovanosti a upoutají pozornost čtenáře, který jen zběžně očima skenuje text.
 • Ptejte se. Dejte čtenáři hádanku. Popleťte mu hlavu. Všichni jsme v duši dětmi a milujeme hry!
 • KISS! Keep It Simple, Stupid! Česky – v jednoduchosti je krása. Buďte jasní, struční a nenuťte čtenáře příliš přemýšlet (netýká se otázek, tam jde o přirozenou zvědavost čtenářů).
 • A tenhle znáte? „Královna: Bože, jsem těhotná! Ale s kým?“ Celebrita, lechtivost, posvátno i tajemno v jednou titulku. Geniální.
 • To nejtěžší na konec. Originalita. Pokud nemáte co nového, neotřelého sdělit, nepište.

Sekáš to jak Baťa cvičky

Pokud čtete noviny a internetové servery pravidelně, mohli jste si všimnout, že většina titulků, si je podobná, jak vejce vejci, a často se opakují. Je to tak. Nač měnit něco, co funguje, že?

Ukázka několika předpřipravených titulků:

 • Poznejte tajemství (doplňte)
 • Málo známé způsoby jak (doplňte)
 • Zbavte se (problém) jednou provždy
 • Co by měl každý vědět o (doplňte)
 • Pokud hned ne (doplňte), budete si to vyčítat
 • Jak snadno (doplňte)
 • Nemusíte být (něco obtížného), abyste byli (něco žádoucího)

Tyto titulky naprosto nepokrytě útočí na emoce. Zvědavost, nejistota, lenost, touha po změně. A to jsme se ještě pořád nedostali k tzv. clickbaitům.

Clickbait, který aktuálně velice frčí ve světě youtuberů, je zavádějící, až zcela lživý, titulek, který vás má donutit kliknout. Samotný obsah videa či článku vůbec nemusí souviset s titulkem. Těmto titulkům se prosím vyhýbejte. Naštvete tím své čtenáře a ztratíte důvěryhodnost. Za to vám těch pár kliknutí navíc přece nestojí.

Jak nepohřbít svůj článek

Váš článek může být sebegeniálnější, ale pokud jej pohřbíte nezajímavým titulkem, nikdo si ho nepřečte! Čtenář neví nic o hodnotě, kterou váš článek má. Vidí pouze titulek, který by měl zvát k přečtení celého textu.

Zkuste si už během psaní představit, že každý odstavec textu, který napíšete, musí být nejen něčím přínosný, ale musí také donutit čtenáře, aby si přečetl odstavec následující. Stejně je to s titulky.

 • Titulek motivuje k přečtení perexu
 • Perex motivuje k přečtení prvního odstavce
 • První odstavec motivuje k přečtení druhého odstavce atd.

Pokud se budete řídit tímto jednoduchým pravidlem, z vašich článků zmizí zbytečný balast, který odlehčí výsledný text. Ten bude pro čtenáře jednodušší k přečtení, poskytne jim přidanou hodnotu a budou se na váš blog rádi vracet.

Co bylo dřív? Slepice, nebo vejce?

Věčné dilema mnoha lidí, kteří píší články – psát nejprve text a poté titulek, nebo začít titulkem a samotný text tvořit až potom?

Někteří zastávají teorii, že první byste měli vymyslet titulek. Před začátkem samotného psaní článku je pisatel údajně nejvíc motivován. Chce, aby si jeho článek lidé přečetli, a tak lehce vymyslí úderný titulek. Jiní doplňují titulek až k výslednému textu tak, aby seděl k obsahu.

V zásadě je to jedno. Vždycky se ale k titulku vracejte, propracovávejte ho, vylepšujte, mějte víc variant. Finální titulek by měl být nejen výstižný, jasný, stručný, lákající k přečtení, ale také by měl reálně souviset s obsahem článku. Clickbaity se nepečou!

Kdo všechno uvidí váš titulek?

Pokud píšete blog, myslete na to, že vaše titulky se neobjevují pouze na stránce, na které je váš článek. Titulek je k vidění také v archivu článků, na hlavní stránce vašeho blogu, v RSS feedu, na sociálních sítích a ve vyhledávačích (pokud nevyplňujete ke každému článku originální meta popisky zvlášť, vyhledávače si je automaticky vytvoří z vašich titulků).

Titulek by tak měl co nejjasněji popisovat obsah vašeho článku. Například v RSS čtečce může čtenář vidět pouze titulek! Bez jakéhokoli dalšího textu! Pokud nezaujme, máte smůlu. V náhledech článku na sociálních sítích se zobrazí sotva jedna delší věta. Ta, společně s titulkem, musí být všeříkající a nesmí klamat.

Zvláštním případem je sdílení na sociální sítě. Pokud na Facebooku, Twitteru, LinkedInu či jinde zaujmete dobrým titulkem a meta popiskem, lidé váš příspěvek budou rádi lajkovat, komentovat a sdílet. Na vliv sociálních sítí myslete i při výběru vhodného náhledového obrázku, který celému procesu může výrazně napomoct. Ale o tom zas někdy příště. 🙂

Jaké zkušenosti s psaním titulků máte vy? Používáte clickbaity? Hrajete si se svými titulky, nebo na to kašlete a píšete spíše srdcem?

A speciální otázka pro blogery: myslíte si, že je důležité, aby bloger uměl psát dobré titulky? Nebo píšete spíše pro radost a na čtenosti vám tolik nezáleží (opravdu?)?

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Významné osobnosti v knihách #2 Jana z Arku – teenagerka, která zachránila Francii
Následující článek
Na nejstrašidelnějším místě v Anglii se slavným okultistou Harrym Pricem
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TlusŤjoch
5 let před

Titulky mých článků jsou tvořeny písmenným kódem a pořadových číslem.
Články jsou tak dobře katalogizované.

Katy
5 let před

Zajímavý článek a máš určitě pravdu. Nicméně já zase nemám ráda, když mě nějaký článek naláká tímto způsobem a pak zjistím, že to byla naprostá ztráta času :/

Kája
5 let před

Snažím se o dobré nadpisy, někdy ale nemůžu vymyslet vůbec žádný, je to těžké.
A ty ,,předpřipravené titulky“ nemám ráda, odrazují mě od čtení…

Anna
4 let před

Já mám titulky dvojaké, bych řekla… U Deníčku průvodkyně mají jeden mustr, ale jsou svým způsobem každý jiný (a doufejme, že i přitažlivé, aspoň analýza návštěvnosti to říká). U muzejních kritik a recenzí památek je to trapně jenom jméno objektu, nebo výstavy. Nechtěla jsem se kreativně vybíjet v titulku, to si schovávám pro články. 🙂