„Historie není nic jiného než fabule, na které se shodla většina lidi,“ píše Vondruška ve své nové knize

HistorieKnižní dojmyPopulárně naučné

Název: Breviář pozitivní anarchie

Autor: Vlastimil Vondruška

Vydalo: MOBA, 2016

Počet stran: 336

Vlastimil Vondruška je známý především svými, historicky laděnými, detektivkami. Ačkoli je vystudovaným historikem, jeho knihy často čelí negativní kritice, kvůli údajným historickým nepřesnostem.

U oddechového čtení, jakým jeho knihy většinou jsou, v tom nevidím takový problém. Pokud máte rádi spíše fundovanější knihy, které vám dají víc, než jen smyšlený příběh, zaměřte svou pozornost k novinkové knize, Breviář pozitivní anarchie.

Na rubu knihy stojí, že původní název, měl být Ideologie v době uprchlické krize. Lehce provokativní název ale zněl Vondruškovi příliš bulvárně. Je to škoda, protože původní název by výborně vystihoval poslání této knihy.

Obsáhlá, více než 300 stránková kniha, je rozdělena do pěti částí: Dějepis trochu jinak, Dějiny versus ideologie, Demokracie versus tyranie, Pragmatismus versus naivita, Migrační krize a závěrečný epilog.

Pokud se zaujetím sledujete aktuální dění, ve světě i v naší zemi, zajímá vás historie, přemýšlíte nad paralely dob minulých a současných, tato kniha je pro vás. Vondruška, s hlubokými, letitými znalostmi, porovnává dnešní dění s událostmi, které se staly před desítkami i stovkami let.

Pozastavuje se nad naší neschopností poučit se z minulosti, nad naší nabubřelostí, když hlásáme, že jsme nejvyspělejší civilizací a že vládneme všemu a všem. Zamýšlí se, nad vývojem naší společnosti, i nad člověkem, jako jedincem. Historie postupuje po spirále, všechno už tu jednou bylo.

Vondruška se drží při zemi, neholduje „sluníčkářům“, nikoho neočerňuje ani nevyzdvihuje. Každé své tvrzení podkládá předešlou lidskou zkušeností, z dob dávno minulých. Jako historik, připouští i známý fakt, že historii psali vítězové, a tehdejší dějepisci rozhodně nebyli objektivní.

„Historie není nic jiného než fabule, na které se shodla většina lidí.“ Napoleon Bonaparte

Je velká škoda, že se Vondruškově novince nedostalo takové pozornosti, jako jeho ostatním knihám. Kniha, která se věnuje takto aktuálním tématům (jako migrační krize apod.), aniž by hlásala jakoukoli ideologii a zároveň nabízela porovnání dnešní společnosti s tou, která té naší předcházela, je unikátní. Přesně něco takového jsem si už dlouho chtěla přečíst.

Knihu, podle mého názoru, zabíjí, nezajímavá a nic neříkající, obálka. Vadil mi také použitý font písma. Zajímavé jsou citáty významných historických osobností, kterými je celý text protkaný, a jejichž naléhavá aktuálnost, je někdy až zarážející.  

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

O autorovi:

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. (1955) Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu. V té době publikoval více než 50 vědeckých studií z dějin hmotné kultury a několik odborných knih. V roce 2013 se stal nejpůjčovanějším autorem v českých knihovnách.

Hodnocení:

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Pozvolně stoupající napětí v psychiatrické léčebně
Následující článek
Anděl Páně 2 (CZ, 2016)
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments