Pozvolně stoupající napětí v psychiatrické léčebně

HororKnižní dojmy

N1278-psycho-sanatoriumázev: Psycho: Sanatorium

Autor: Chet Williamson

Původní název: Psycho: Sanitarium

Vydalo: Omega, 2016

Počet stran: 232

Norman Bates se, už jako chlapec, rád bál. Za našetřené kapesné, si kupoval nejnovější číslo časopisu, z jehož názvu si byl schopen zapamatovat jedno jediné slovo, MONSTRA. To slovo ho fascinovalo. Stejně, jako všechny ty hororové filmy. Miloval Drákulu, Fantoma opery, Vlkodlaka, Mumii…

O několik let později, je ze zvídavého chlapce, pacient ve státní nemocnici, pro duševně choré zločince. Jediný, s kým prohodí pár slov, je jeho ošetřující lékař – psychiatr Felix Reed. Společnosti ostatních pacientů se aktivně vyhýbá. Jediná osoba, která mu dělá společnost, je jeho zemřelá matka, která k němu promlouvá a kterou Norman viní, z brutálních vražd, kterých se měl údajně dopustit on sám.

Léčbu jeho psychotických stavů narušují, kromě ostatních pacientů, také zaměstnanci, kteří nemocnici považují spíše za vězení, pro nejtěžší zločince v zemi, než za běžné zdravotnické zařízení. Nahrává jim i fakt, že v budově nemocnice byla kdysi soukromá léčebna, ve které údajně strašilo.

Volné pokračování kultovního Psycha

Kniha Psycho: Sanatorium je volným pokračováním kultovního psychologického hororu Roberta Blocha, z roku 1959. Autor novinky, Američan Chet Williamson, jako dvanáctiletý, viděl v kině slavný Hitchcockův film Psycho, natočený dle původního románu Roberta Blocha a od té doby, se stal věrným Blochovým fanouškem.

Kniha balancuje mezi hororem a thrillerem. Autor v ní dokázal velmi dobře gradovat napětí. Klidné pasáže se velice nenásilně střídají s těmi vyhrocenějšími. Paranormální aktivity se začínají objevovat až v druhé polovině knihy, stejně, jako psychologicky náročnější momenty.

Hlavní příběh je doplněn několika menšími paralelními příběhy, především životy samotných zaměstnanců nemocnice. Pokud má nějaké nová postava větší význam pro samotný příběh, všimnete si toho okamžitě.

Jakási nenápadnost, pozvolné stupňování napětí, žádná přemíra násilí a žádné prvoplánové „lekačky“, činí tuto knihu velice zajímavou. Příběh je promyšlený, chytře napsaný, díky jednoduše stavěným větám i dobře čitelný. Ideální na tmavé zimní večery.omega-na-web

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Knihy Dobrovský.

O autorovi:

Chet Williamson (1948, Pensylvánie, USA) je autor více než 20 knih a více než 100 krátkých příběhů, publikovaných v magazínech Esquire, The New Yorker, Playboy a další. Za sbírku hororových povídek obdržel cenu International Horror Guild Award. Dvakrát byl nominovaný na World Fantasy Award, MWA Edgar Award a šestkrát na HWA’s Stoker Award. Zabýval se také namlouváním audioknih, kterých namluvil více než 30.

Hodnocení:

4 hvezdy

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Byla jsem vychovatelkou v dětském domově
Následující článek
„Historie není nic jiného než fabule, na které se shodla většina lidi,“ píše Vondruška ve své nové knize
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lola-J
6 let před

Velmi zajímavý tip. Musím se přiznat, že nečtu zrovna často knihy s podobným nádchem temna, ale když už, tak to vážně stojí za to a jsem přesvědčená, že i tuhle bych si patřičně pochvalovala. Snad se k ní do Vánoc dohrabu! 😀 🙂