Příjemná oddechovka v hávu středověku

HistorieKnižní dojmy

jachymovsti_demoniNázev: Jáchymovští démoni (Letopisy královské komory X.)

Autor: Vlastimil Vondruška

Vydalo: Moba, 2016

Počet stran: 223

Královskému písaři Jiřímu Adamu z Dobronína je třiadvacet let, právě dokončil studia a vydává se vstříc nudnému životu královského úředníka. Je poslán do Údolí svatého Jáchyma, kde má za úkol zjistit, zda je město připraveno na povýšení na královské horní město.

Krátce po jeho příjezdu je, za zvláštních okolností, zavražděn místní hostinský. Z Adama se tak stává zvídavý detektiv, který se, ještě navíc, zamiloval do nevlastní dcery zavražděného.

„Z boje se utíká, až když prohraješ, má drahá. Mluvit o porážce teď je trochu ukvapené. Začneme těmi démony, které jsi zahlédla. Jak vypadali?“

Pustila ho, pokrčila rameny a mrzutě se optala: „Nemůžeš chvíli myslet na něco jiného?“

„Právě, že myslím. Čím dříve to bude za námi, tím více si budu chvilky s tebou užívat. Líbíš se mi.“

„Ty mně taky,“ opáčila něžně a znělo to upřímně. (str. 70)

Letopisy královské komory podesáté

Čtenářům knih Vlastimila Vondrušky je hlavní hrdina Jiří Adam z Dobronína velice dobře známý. Jáchymovští démoni jsou již desátým svazkem série Letopisy královské komory. Tentokrát se ale vracíme v čase a setkáváme se s Adamem na začátku jeho úřednicko-detektivní kariéry.

Kromě zmíněné detektivní zápletky, sledujeme také proces těžby stříbra, kterého bylo v okolí objeveno nemalé množství. Spolu s českými horníky, se na těžbě podílejí i naši němečtí sousedé. Ti se mohou do nové knihy Vlastimila Vondrušky začíst také, a to ve své mateřštině. Jáchymovští démoni vyšli i v němčině pod názvem Die Dämonen von Joachimsthal. Obě knihy má na svědomí Nakladatelství Moba.

Příjemná oddechovka v hávu středověku

Vondruškovy knihy patří, v posledních letech, mezi nejprodávanější a čtenářsky nejoblíbenější. Jáchymovští démoni nebudou výjimkou. Kniha se čte velice snadno, postavy nejsou nijak komplikované, epizodních postav je hned několik ale každá má svůj jasně daný význam. Autor nezdržuje děj zbytečnými dlouhými popisy ani zbytečnými postavami.

Novinka z Moby je ideálním společníkem na dlouhé zimní večery. Pokud si chcete odpočinout u nenáročného příběhu, který není hloupý a máte rádi historické kulisy, Jáchymovští démoni budou dobrou volbou.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Nakladatelství Moba.moba-na-web

O autorovi:

Vlastimil Vondruška (1955) je český historik, publicista a spisovatel. Býval ředitelem historické části Národního muzea. Zabýval se též výrobou a prodejem kopií historického skla. Za svou práci obdržel několik ocenění, např. v letech 2006 a 2007 získal Cenu čtenářů nakladatelství MOBA. V roce 2013 se stal nejpůjčovanějším autorem v českých knihovnách.

Hodnocení:

4 hvezdy

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Unikátní a neznámé fotografie z archivu The Beatles Book
Následující článek
TOP 10 CZ/SK blogů o duševních poruchách, které nesmíte minout
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela Pudichová
6 let před

Parádní recenze 🙂

trackback

[…] byla přeložena i do němčiny, informace viz odkaz. Patrně kvůli možnému zájmu z Německa, bylo zde vždy větší osídlení německého […]