Konečně kouč, který žije v reálném světě

Knižní dojmyPsychologie

motivacni-lziNázev: Motivační lži – Proč jen pozitivní myšlení nefunguje?

Autor: Steffen Kirchner

Originální název: Totmotiviert? Das Ende der Motivationslügen und was Menschen wirklich antreibt

Vydalo: Jota, 2016

Počet stran: 416

Motivační knihy často lákají atraktivním názvem, pozitivními hesly a energickými zvoláními, že pokud člověk chce, dokáže cokoliv. Německý profesionální sportovní kouč Steffen Kirchner na to jde jinak. Jeho pojetí spokojeného života a dosahování stanovených cílů, nepostrádá zdravý selský rozum, vychází z překvapivě hlubokého psychologického pochopení lidské duše a upozorňuje na rozmanitost lidské povahy. Ne všichni jsme dobří ve všem, a ne všichni chtějí být těmi nejlepšími. Kniha Motivační lži s podtitulem Proč jen pozitivní myšlení nefunguje? vyšla v září tohoto roku v nakladatelství Jota.

Kniha je rozdělena do čtyř částí: V první části, nazvané Motivace mezi mýtem a mystikou – čas vše vyjasnit, autor vysvětluje skutečný význam pojmů motivace a zamýšlí se nad fenoménem koučů v dnešní společnosti, osvětluje rozdíly mezi skutečným motivačním poradcem a motivačním šarlatánem, který motivaci pouze zneužívá. Druhá část, Motivační lži a životní omyly, rozebírá jednotlivé motivační lži, např. „Můžete dokázat všechno, čemu věříte“, „Naprogramujte se na úspěch“ či „Tvrdá práce je klíčem k úspěchu.Třetí část knihy, Speciální motivační lži v zaměstnání, ve škole a ve výkonnostním sportu, rozebírá známá tvrzení typu: „Oddělujte práci a soukromý život“, „Najděte si práci, která vás především bude bavit“ atd. Závěrečná, čtvrtá část knihy, Bez deště není duha – o slunných a stinných stránkách, je jakýmsi zamyšlením se nad prací motivačního kouče, co od někoho takového očekávat, jaké jsou předsudky vůči motivačním koučům  a jak poznat seriózního kouče či trenéra.

Je nesmyslné podporovat potenciály, které by člověk rád měl, ale ve skutečnosti je nemá. Nepokoušejte se rozvinout silné stránky v oblastech, v nichž nemáte žádné talenty! Úkolem každého člověka je spíš zjistit, v jaké oblasti mimořádné talenty má, a z nich potom vytvořit tak silné stránky, že pak bude moci udělat něco velkolepého pro sebe a ostatní lidi.“ (str. 91)

Steffen Kirchner se drží při zemi. Není jako jeden jeho kolega, který své klienty motivoval tím, že je nutil poskakovat po místnosti, křičet zadaná hesla a bouchat se při tom dlaní do hrudi. Ve své práci s klienty umě využívá své znalosti z vývojové psychologie a psychologie osobnosti. Lidské štěstí a životní spokojenost řadí nad úspěchy v zaměstnání a sportovní výkony.

Na konci každé kapitoly, najdete souhrn poznatků, vysvětlených v dané kapitole a také přehledná doporučení, jak prakticky implementovat uvedené rady do svého života. Nejdůležitější myšlenky jsou navíc graficky zvýrazněny, což usnadňuje orientaci v rozsáhlém textu. Tyto pomůcky jsem jako čtenář velmi ocenila, i Steffen Kirchner se, jako většina profesionálních rádců a řečníků, zřejmě rád poslouchá. Kniha tak působí lehce „ukecaně„. Závěrečná shrnutí nejdůležitějších myšlenek jsou tak velmi přínosná.

Díky své přehlednosti, srozumitelnosti a atraktivnímu grafickému zpracování, je kniha vhodná pro kohokoli, kdo potřebuje čas od času povzbudit při studiu, v práci nebo v osobním životě. Ke knize se budu vracet, pokud budu mít před sebou náročný úkol, typu pracovního pohovoru apod. Díky krátkým, pečlivě rozčleněným kapitolám si můžete najít konkrétní problém, který vás aktuálně trápí a nechat se uklidnit/zneklidnit/udolat argumenty (vyberte podle sebe) do sytosti.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Jota.jota-na-web

O autorovi:

Steffen Kirchner je profesionální sportovní kouč a motivační poradce. Spolupracuje s několika televizemi, píše pro magazín FOCUS a přednáší o motivaci a vedení lidí. Sám je aktivním vrcholových sportovcem – hraje tenis – čehož využívá ve své praxi při koučování profesionálních sportovců.

Hodnocení:

4 hvezdy

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Knihy na téma #1 Severní Korea
Následující článek
Deset příběhů z praxe dětského psychiatra
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kristýna, The Book Talk Blog

Skvělá recenze, děkuji. Kniha je asi prvním titulem z této kategorie, která mě láká a která mi přijde smysluplná. Určitě se po ní podívám. Přeju hezký večer 🙂