Doping mozků aneb duševní doping

InspiraceNázoryPsychologieSociální práce


Zahnání únavy, potlačení spánku, lepší paměť
a spousta dalších účinků, které se občas hodí každému z nás. Ať jsme student ve zkouškovém období, vrcholný manager, pilot, nebo uchazeč o prestižní místo v nadnárodní společnosti. Mezi nejčastější stimulanty, které nás dokáží ve vhodnou chvíli povzbudit a vzpružit, patří káva nebo čokoláda. Řekneme si, že tyto dvě látky nejsou nijak lidskému zdraví škodlivé. Dnešní doba už si ale žádá výsledky, které nestačí označit za dobré. Dnešní úspěšný člověk musí být vynikající, vždy dokonale soustředěný, nesmí se nechat vyvést z míry nepříjemnými okolnostmi. To vše vyžaduje spoustu energie. Když už nezabírá zmíněná káva, čokoláda nebo několik energetických nápojů, přichází čas na něco „ostřejšího“. Něco, co skutečně splní svůj účel.

Ritalin, adderall – léky pro osoby s poruchami pozorností a hyperaktivitou. Modafinil – lék, určen lidem s narkolepsií. A mnoho dalších. Všechny tyto látky mají být podávány nemocným lidem. Čím dál tím častěji jsou ale jejich, dnes velmi žádané, účinky zneužívány zdravými lidmi. A to za účelem lepší koncentrace, uvolnění napětí a stresu. Mezi další často zneužívané látky patří například: nikotinové náplasti – původně pro osoby, které se snaží zbavit své závislosti na nikotinu. Koenzym Q10, guarana, lecithin, žen-šen, ginko biloba, vitamín B6 a spousta dalších.

Představme si situaci, že skládáme náročné přijímací zkoušky na elitní vysokou školu. Ze stovek uchazečů jich uspěje několik desítek. Není pak ten, kdo si nějaký ten „životabudič“ nevezme ve velké nevýhodě? Pokud nakonec, za pomoci některé z podpůrných látek, uspěje, nebude na jeho úspěchu ležet stín malého podvodu?

Mohlo by se zdát, že vzít si tabletu pro lepší výkon a duševní pohodu je ideální řešení pro spoustu náročných životních nebo profesních situací. Kdo ale posoudí, co jsme dokázali, jako lidské bytosti, svou pílí, vůlí a inteligencí a co „za nás“ zvládly tablety.

Užívání povzbuzujících a podpůrných látek není výmysl dnešní moderní společnosti. Už před dávnými lety se využívalo nejrůznějších rostlin např. k různým rituálům a obřadům. Není tedy možná správné ptat se „ani či ne?“ – užívat nebo neužívat. Vhodnější by možná bylo zeptat se, za jakých podmínek a jak často.

Duševní doping je v poslední době často diskutované téma. Podpůrné látky jsou všeobecně známé, víme jaké mají účinky, zda nemohou poškodit naše zdraví atd. Informovanost je v tomto případě velice důležitá. Dnes není nejmenší problém najít si na internetu nebo v knihovně velké množství informací o daném léku nebo jiné látce. Každý by si tedy, před užitím nějakého takového prostředku, měl zjistit dostatečné množství věrohodných informací a pak se sám, v klidu, bez přílišných emocí, rozhodnout, zda mu to opravdu prospěje.

Osobně si myslím, že lidský organismus je vytvořen tak dokonale, že s každým stresem nebo jiným vypětím, by si měl pomoci sám, přirozenou cestou. Využití nějaké podpůrné látky je často velmi lákavé. Vzít si tabletku je jednoduché a rychlé. Měli bychom ale mít na paměti, že i v tomto případě existuje nebezpečí závislosti. Jak psychické, tak fyzické. Především u silnějších léků nebo nedodržování předepsaného dávkování.

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Jak dál žít, když se mi ztratilo dítě
Následující článek
Co nechcete vědět o 50 odstínech šedi
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments