In Treatment. Seriál, který vás rozpláče

Filmové dojmy

Bolesti na duši, zklamání a traumata, která ovlivňují naše každodenní fungování, jsou jednou z esencí oceňovaného amerického seriálu In Treatment. Léčba rozhovorem, jak se také nazývá psychoterapeutická pomoc, spočívá v necenzurovaných zpovědích pacientů, kteří očekávají odstranění svých psychických potíží. Ještě nikdy nebyl televizní seriál tak blízko realitě v zobrazení psychoterapeutického procesu.

Terapeut a pacient. Sedí na proti sobě, jeden povídá, druhý naslouchá. Zdálo by se, že v takto klidném prostředí se nemůže odehrávat nic, co by stálo za zaznamenání. Ta skutečná dramata se ale odehrávají uvnitř.

Provokativní pondělí

  

Terapeutův pracovní týden zahajuje mladá a atraktivní lékařka Laura.

Lauřiným tématem jsou vztahy. Pomoc psychoterapeuta vyhledala kvůli partnerským problémům, které často vyústily v proflámovanou noc, ve společnosti cizích, pochybných lidí. Lauřin vzorec chování se promítl i do samotné terapie, když se zamilovala do svého terapeuta a nepokrytě ho sváděla, přímo během svých terapeutických sezení.

Úkol profesionálního terapeuta v takovéto situaci je, zůstat ve své roli a vysvětlit své pacientce význam tzv. přenosu. Koho Laura doopravdy miluje a jak její vývoj ovlivnil fakt, že vyrůstala bez matky, pouze s otcem a jejich rodinným přítelem? Odolá zkušený terapeut Lauřiným svodům?

Silácké úterý

  

Po smyslné Lauře, usedá na terapeutovu pohovku výkonnostně zaměřený voják, který zapomněl, že má emoce.

Alex bojoval v Iráku. Má silné tělo i vůli. Vždy do puntíku plnil rozkazy, které dostal. Toho osudného dne, kdy navedl bombu na cíl, kterým ovšem nebyl tábor nepřítele, ale školka, plná civilistů, jenom plnil rozkaz. Tak, jako vždycky.

Kde se v něm bere touha, trestat se za to, že splnil rozkaz? Proč závidí svému malému synu, že se nebojí být sám sebou a projevovat své skutečné city? Že by i vycvičení vojáci měli svědomí?

Křehká středa

  

Střed týdne je ve znamení šestnáctileté gymnastky Sophie.

Sophie žije s matkou, kterou opovrhuje a odmítá s ní komunikovat. Koho naopak nadevše miluje, je její otec. Volnomyšlenkářský umělec, který je v častějším kontaktu s mladými modelkami, než se svou jedinou dcerou.

Sophie se statečně snaží obstát u obou rodičů, ačkoli je jejich svět tak odlišný. Až do doby, kdy se připlete pod kola automobilu, který ji srazí a málem usmrtí. Celou situaci navíc komplikuje Sophiin trenér gymnastiky, který, jak to tak vypadá, není pouhým trenérem.

Byla Sophiina nehoda opravdu nešťastnou náhodou, nebo se zoufalá teenagerka snaží sdělit světu, že má problém, se kterým si sama neví rady?

Čtvrtek na druhou

  

Párovou terapii vyhledali Jake a Amy, kteří strávili několik let snahou o společného potomka.

Čekání se vyplatilo. Novinářka Amy čeká s Jakem, pohodovým muzikantem, dítě. Není to její první těhotenství, z předešlého vztahu vychovává syna. Pracovní pauza, způsobená prvním těhotenstvím a následnou péčí o dítě, jí významně zasáhla do slibně se rozjíždějící kariéry investigativní novinářky. Teď pracuje pro lifestylový časopis a není si jistá, zda chce další dítě.

Amy miluje vzrušení, má rada nebezpečí a akci. Jake je naopak pohodový chlápek, který rád posedí s přáteli u pivka a zahraje si na kytaru. Jak se tyto dvě odlišné osobnosti mohly dát dohromady? Nebo je pravda, že protiklady se přitahují?

Upřímný pátek

  

I psychoterapeuti jsou jen lidé aneb když terapeut chodí na terapii.

Divíte se, proč se terapeut musí chodit někomu zpovídat? Inu, musí. Říká se tomu supervize. I ten sebezkušenější psychoterapeut musí mít nad sebou někoho, kdo mu poradí, ubezpečí ho, že svou práci vykonává, jak nejlépe může.

Hlavní hrdina seriálu, psychoterapeut Paul Weston, navštěvuje svou dobrou známou, psychoterapeutku Ginu. Znají se už z dob studií. Bohužel, nad jejich přátelstvím poletuje spousta křivd, které jim jejich společnou práci hatí.

V pátečních epizodách se divák dozví, co se skutečně honí hlavou psychoterapeutovi, při práci s pacienty. Máme tak možnost vidět každý příběh z více úhlů pohledu.

Navíc, terapeut má i své vlastní problémy, které si mnohdy nezadají s těmi, které pomáhá řešit svým pacientům.

Emoce a slova

In Treatmet je seriál plný emocí. Krátké, cca půlhodinové, epizody simulují skutečné sezení u psychoterapeuta. Výhodou je, že nemusíte sledovat celý seriál. Pokud si oblíbíte např. Sophii, můžete sledovat pouze středeční epizody, apod.

Celý seriál vychází z originálního izraelského seriálu Be Tipul. Vlastní adaptaci natočilo více než 17 zemí, od Spojených státu, před Evropu, až po Japonsko.

Seriál získal četná ocenění, např. Golden Globe za rok 2009, pro nejlepší dramatický, televizní seriál (seriál pochází z produkce HBO). Stejnou cenu získali i Gabriel Byrne (terapeut Paul) za nejlepšího herce, dále Melissa George za roli lékařky Laury, Dianne Wiest za roli terapeutky Giny a Blair Underwood za roli vojáka Alexe.

Pokud máte rádi chytré dialogy, skutečné emoce bez bulvárního patosu a zajímá vás pozadí práce psychoterapeuta, tento seriál si zamilujete. Pokud se tak stane a jedna řada vám nebude stačit, nezoufejte. In Treatment pokračuje, s novými zajímavými pacienty, v dalších dvou sériích.

Použité obrázky: Laura: 1, 2, 3, Alex: 1, 2, 3, Sophia: 1, 2, 3, Amy a Jake: 1, 2, 3, Gina: 1, 2, 3.

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
O životě v cizině třikrát jinak
Následující článek
O dětech, které vychovala sekta
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Katy - Bilbovy knihy
5 let před

Koukám, že je celkem i zajímavé herecké obsazení. O seriálu jsem jen zaslechla snad od známého, ale nějak jsem ho vypustila z hlavy. Díky za další tip!