TOP 8 knih roku 2016 pro zvídavého čtenáře

Čtecí tipy

Konec roku 2016 se kvapem blíží. Rok to byl rozporuplný. Museli jsme čelit několika novým výzvám. Mnozí z nás se zamýšleli, nad otázkou smyslu a ceny lidského života. Objevovala se otázka bezpečnosti, ochrany soukromí i věčné dilema, do jaké míry pomáhat druhým.

Západní společnost zažila nejeden otřes. Nesčetněkrát byla nucena zamyslet se znovu nad vyznávanými hodnotami. Orientovat se v dnešní složité, v mnohém inovativní, době není jednoduché. Těm zvídavějším z nás, mohou pomoci knihy.

Připravila jsem pro vás několik knih, které u nás vycházely, v průběhu roku 2016, a které se častokrát zabývají lidskou společností. Nejen tou současnou.

Neopakujme chyby jiných

Narodili se aby přežili – Wendy Holden
Jedinec a společnost středověkého Západu – Aron Jakovlevič Gurevič

Tři mladé ženy, Češka, Slovenka a Polka. Všechny tři těhotné a všechny tři držené ve vyhlazovacích koncentračních táborech. Téma holokaustu je v literatuře zaznamenáváno tak často, že čtenář má pocit, jakoby už přečetl vše, co se tématu týká. Skutečné vzpomínky žen, které s dětmi pod srdcem, zažily Osvětim, jsou novým pohledem na nejtemnější etapu lidských dějin.

21. století je považováno za století individualismu, který se ve společnosti začal objevovat až s nástupem renesance a humanistického smýšlení. Bylo tomu skutečně tak? Opravdu byl středověk tak temným obdobím?

Nebojme se neznámého, poznávejme

Vzestup islámského státu. Pod černou vlajkou teroru – Joby Warrick
Muslimové a jejich svět. O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu – Miloš Mendel

Kdo neslyšel o tzv. Islámském státu? Co to ale znamená? Kdo jsou vyznavači tzv. Islámského státu a kde se vzali? Odpovědi na tyto, a mnohé další, otázky nabízí hned několik knih, vydaných v roce 2016. Z médií mnozí z nás nabyli dojmu, že islám je násilné, nenávistné náboženství a jeho příznivci představují bezpečnostní riziko pro naši zemi. Je to pravda nebo se jen bojíme těch, o kterých nic nevíme?

Vzdělávejme se s humorem

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku – Giles Milton
Multikulti – pindy jedný český mindy – Iva Pekárková (moje recenze)

Skutečné historické příběhy se dají vyprávět i vtipně a svižně. Fascinující poznámky z historie pod čarou popisují narkomana Hitlera, lupiče Stalina, zmizelou Agathu Christie nebo skutečného vraha Rasputina.

O soužití s lidmi různých národností, kultur, jazyků a barev pleti, vypráví ve své knize Iva Pekárková. S humorem sobě vlastním, dokáže popsat i závažnější témata, jako např. problematiku přistěhovalství, soužití s romskou menšinou, problém kriminality, využívání přistěhovalců, jako levné pracovní síly či téma náboženství a způsob fungování sociálních služeb.

Skutečným i domnělým diktátorům navzdory

Jak udělat revoluci. Zápisky z trestanecké kolonie – Naděžda Tolokonnikov
Útěk ze Severní Koreje. Skutečný příběh tyrana, který stvořil Severní Koreu, a mladého pilota, který našel cestu na svobodu – Blaine Harden

Pussy Riot se, v tomto roce, postaraly o pořádný poprask. Komentáře se nezdržel ani náš prezident Miloš Zeman. Členka ruské skupiny, bojující za lidská práva, byla odsouzena a strávila dlouhý čas v pracovním táboře. Její osobní výpověď získala i několik mezinárodních ocenění. Příběh osobní statečnosti popisuje i kniha o severokorejském pilotovi, který v roce 1953 odletěl s letadlem na americké letiště v Jižní Koreji (výběr nejlepších knih o Severní Koreji).


Jaký byl váš rok 2016? Našli jste, v tomto roce, svou oblíbenou knihu? Která to byla?

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Bratrovražedný román z doby stěhování národů
Následující článek
O životě v cizině třikrát jinak

6
Napiš mi tvé dojmy z článku, uděláš mi tím radost ;)

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KájaAll about Candy`s lifeHankaveroniqc31 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
veroniqc31
Host

zaujímavé tipy, ďakujem, niektoré skúsim otestovať 🙂

All about Candy`s life
Host

Krásné knihy, mě hned zaujala ta první, narodili jsme se aby jsme přežili.
Jinak k tém útěkům ti mohu doporučit knihu útěk z tábora 14 :).

Kája
Host

Zajímavé tipy.
Dlouho si chci přečíst něco o Muslimech, tak se budu inspirovat u tebe. 🙂
Děkuji za hodnocení na blogru. 🙂 Na tvou radu jsem zvětšila písmo, opravdu je to tak lepší! Takže vlastně ještě děkuji za vylepšení… 😀

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde