Bratrovražedný román z doby stěhování národů

HistorieKnižní dojmy

Název: Země barbarů – Román z doby stěhování národů

Autor: Otomar Dvořák

Vydalo: MOBA, 2016

Počet stran: 312

Od příběhů, odehrávajících se v minulosti, jako čtenářka a milovnice historie, očekávám vtažení do děje, postavy, respektující dobu ale zároveň plné života, chci slyšet dupot koní, řinčení mečů, cítit pach slámy a žár svící v loučích. Nový historický román, českého autora Otomara Dvořáka, kterého čeští čtenáři zaznamenali především díky jeho bestselleru Utajené dějiny Čech, Země barbarů – Román z doby stěhování národů, nabízí vše, co od dobrého příběhu, odehrávajícího se v dobách dávno minulých, očekáváte.

Hlavním hrdinou románu je princ Hildigis z kmene Langobardů, který je obviněn z dvojnásobné vraždy, a tudíž je nucen se skrývat a bojovat o holý život. Hned z kraje knihy, umírá král Langobardů. O nástupnictví, se v souboji utkají jeho dva synové – mlaší Hildigis a starší Risiulf. Risiulf, po lehkém zranění, umírá. Nafialovělá barva jeho rány ale dává tušit, že smrtonosná zbraň mohla být otrávená. Stejné příznaky jsou nalezeny i na těle mrtvého krále. Kdo se chtěl obou, vysoce postavených, mužů zbavit?

Hildigis je obviněn a odsouzen, k trestu smrti. Jeho podezření, na skutečného vraha otce a bratra, padá na strýce Wacha. Vypadá to, že ani jeho matka není zcela bez viny, když mu pomůže uprchnout ze žaláře, a umožní mu tak, vydat se na cestu, napříč středověkou Evropou. Poháněn vidinou pomsty a touhy, získat zpět nárok na železnou korunu, cestuje sedmnáctiletý Hildigis neznámými kraji, poznává nové kmeny, a musí čelit nejrůznějším překážkám.

Hildigis měl pocit, jako by dostal ránu bičem; zachvěl se, ale snažil se, aby vydržel zkoumavý Ščekův pohled, aby neuhnul očima, čímž by dal najevo stud a bezděky by tak přiznal, že se cítí provinile.

„Kdo vám to řekl?“

Šček se lišácky pousmál: „Štěbetají o tom ptáci, zpívá o tom říčka a vykřikuje to luňák pod oblaky! Hrvati nejsou hluší. Nový král Wacho k nám vyslal posly se žádostí, abychom tě vydali Langobardům. Zvažujeme, jestli bychom to na znamení dobrého sousedství neměli udělat.“

„Ničeho jsem se nedopustil,“ vykřikl Hildigis. Vzápětí ho zamrzelo, že se přestal ovládat, ale kdo by v takové chvíli zůstal klidný? „Jsem křivě obviněn, stal jsem se obětí ohavného spiknutí!“ (str. 36-37) 

Při četbě této knihy, se ani na vteřinu, nebudete nudit. Úvodní bratrovražedný souboj vás okamžitě vtáhne do děje, a možnost vydechnutí, budete mít, až na samotném konci. Autor úžasným způsobem popisuje dobu, dobové myšlení a život, aniž by sklouzl k nudným popisům. Dlouhou dobu, jsem hledala historický román, který by mě přenesl o staletí do minulosti. Země barbarů toho dokáže.

Kdo, stejně jako já, miluje historické příběhy, touho knihou nešlápne vedle. 

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

O autorovi:

Otomar Dvořák (1951) je český spisovatel, novinář, scenárista, textař, publicista a dramatik. Je autorem literatury faktu týkající se historických a přírodních záhad či tajemných míst v krajině.  Další významnou částí jeho tvorby jsou beletristická díla z oblasti historie, sci-fi, fantasy a hororu. Píše také televizní scénáře, divadelní hry a písňové texty. Vice informací se můžete dozvědět také na jeho oficiálních webových stránkách.

Hodnocení:

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Anděl Páně 2 (CZ, 2016)
Následující článek
TOP 8 knih roku 2016 pro zvídavého čtenáře
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lenkaknel
6 let před

Díky za tip na zajímavou knížku, historické romány já ráda 🙂

Katy - Bilbovy knihy
6 let před

Mám ráda historické knihy, ale ve stylu spíše dějin. Například o skutečných lidech, historické životopisy a další. Bojím se, že tato je trochu to co právě nemám ráda,, fantasy“ 🙂 Ale obálka je top 🙂

Emka
6 let před

Toto obdobie ma fascinuje (hoci ja som viktoriánska dáma). Veľmi pekne opísané, mám chuť bežať si ju kupiť 😀 🙂

Otomar Dvořák
6 let před

Díky za hezkou recenzi, to autora potěší. Mohu pochybovače ujistit, že to není žádné fantasy, ale historický příběh, držící se v maximální možné míře historických faktů. Tragický příběh prince Hildigise popsal ve své kronice o válce gótské Prokopios z Kaiserie. 🙂

Saja
6 let před

Vyzerá zaujímavo:)