Dívka s neobyčejným hlasem

BiografieKnižní dojmy

big_adele-khT-291214Název: Adele. „Holka odvedle“, která dobyla svět…

Autor: Chas Newkey-Burden

Originální název: Adele: The Biography

Vydalo: Metafora, 2016

Počet stran: 208

Všechny nás okouzlila. Mladá dívka s vyčesanými vlasy, silným londýnským přízvukem a ostrým slovníkem. Na jevišti stává sama, jen s klavírem a stojanem na mikrofon. Ostré světlo míří jen na ni, stoji u mikrofonu a zpívá. Zpívá tak, že žádné další rekvizity nejsou potřeba. Jak sama řekla, zpívá pro uši ne pro oči. Sedmadvacet let, tři desky, několik zdolaných rekordů v prodeji i hitparádách. Její úspěchy a charisma jsou důvody k tomu, aby i o takto mladé ženě, vznikla biografická kniha, která v ČR vychází 5. května v nakladatelství Metafora

Autor nás v ní seznámí s dětstvím zpěvačky, jejím složitým vztahem s otcem, studiem na oceňované umělecké škole BRIT School. Kariéru profesionální zpěvačky prožijeme s Adele od samých začátků až po vydání aktuálního alba 25. Kniha je plná komentářů spolupracovníků zpěvačky, světových celebrit, nejen z hudebního světa. Lehce se dotýká i častého srovnávání s pěveckou kolegyní Amy Winehouse, nebo toho, jak se Adele vyrovnávala s narážkami na svou váhu, při vstupu na americký hudební trh. Zajímavě působí kapitola o hudebních vzorech a inspiracích Adele, nebo pohledy do zákulisí předávání četných hudebních ocenění.

Pořád se snaží nevšímat si chvály ani kritiky, kterou její hudba vyvolává. V této fázi kariéry k ní přichází téměř výhradně chvála, přestože i kritika se objeví, a ona je připravená na to, že v budoucnu jí může být víc. Nejzdravější reakce v případě jakéhokoliv umělce je udělat si od chvály i kritiky co největší odstup. „Tohle jde mimo mě,“ prohlásila. „Je mi dvaadvacet. Takže tyhle věci mě fakt nezajímají! Prostě ráda zpívám, ne? Chci říct, že jsem fakt pyšná, že na mě jsou někteří lidi v Anglii hrdí. Svou mámu jsem nikdy takhle šťastnou neviděla. Povídá mi: ‚Tak tohle už je ale přece trapný, jdi už někam, Adele.‘ Jsem z toho… docela dost naměkko. Je to síla. Nejvíc. Takovej úspěch jsem nikdy nečekala.“

Velkou nevýhodou je, že se jedná o neautorizovanou biografii. Adele samotná z knihy promlouvá jen skrze poskládané odpovědi z různých interview, což působí dojmem, že čtete „o Adele bez Adele„. Zaskočilo mě, že tak zásadní událost v životě ženy, jakou je otěhotnění a porod syna, je v knize odbyto pouhou jednou větou. O osobním světě zpěvačky se toho moc nedozvíte.

Komu tedy knihu doporučit? Pokud jste fanoušek a sleduje její kariéru v médiích, nedozvíte se z knihy nic moc nového. Jako seznámení s Adele, pokud ji čtenář nezná, může kniha působit příliš popisně, což občas nudí. Pokud patříte mezi skalní fanoušky, kniha si ve vaší knihovně najde své místo, už jen díky své podrobnosti a zasazení kolosálního úspěchu zpěvačky do širších společenských souvislostí. Emoce ale nečekejte.

Hodnocení:metafora

2,5 hvezdy

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Metafora.

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Já, Olga Hepnarová (CZ, SK, FRA, PL, 2016)
Následující článek
Nákup knih v hodnotě 3.000 Kč ZDARMA
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments