Vážíte si svého života? (Obsahuje spoiler!)

Knižní dojmyPsychologie

192015Název: Veronika se rozhodla zemřít

Autor: Paulo Coelho

Originální název: Veronika Decide Morrer

Vydalo: Argo, 2000

Počet stran: 160

Mladá slovinská dívka Veronika se rozhodla zemřít. Spolykala několik prášků na spaní a čekala na smrt. Ta se však nekonala, místo toho se dívka ocitla v psychiatrické léčebně. Její čin ale nezůstal bez následků. Díky vážnému poškození srdce Veronice zbývá týden života. Jak s těmito málo dny naloží? Objeví v sobě vůli žít teď, když už jsou její dny sečteny? A nebo nejsou?

Veroniku zžíral pocit nenaplnění. Měla stálou práci knihovnice, i přesto, že se toužila živit hrou na klavír. Před nejistou uměleckou drahou dala přednost stabilnímu zaměstnání. Den za dnem ve stereotypní práci plynul, Veronika se cítila čím dál tím více prázdná a uniformní. Rozhodla se pro konec. Dostala to, po čem toužila. Ví, že zemře, tuší dokonce i kdy.

„Byla přesvědčena, že je naprosto normální. K sebevraždě se rozhodla ze dvou docela prostých důvodů a byla si jista, že hodně lidí by s ní souhlasilo, kdyby zanechala lístek, v němž by je vyložila.

Za prvé: všechno v jejím životě bylo pořád stejné a – jakmile pomine mládí, začne úpadek, stáří se přihlásí nezvratnými změnami, objeví se choroby, zmizí přátelé. Prostě žít dál pak nepřinese nic nového; naopak, mnohem spíš se bude moci nadat utrpení.

Druhý důvod byl filosofičtější: Veronika četla noviny, dívala se na televizi a sledovala, co se ve světe děje. Všechno bylo špatně a ona na té situaci nemohla nic změnit – což v ní budilo pocit naprosté zbytečnosti.“ 

Vědomí konečnosti ale nenechá člověka klidným, a tak i Veronika začíná přemýšlet jinak.

V léčebně se seznamuje s ostatními pacienty, dokonce se zamiluje do mladíka trpící schizofrenií. Po večerech hraje na klavír, začíná ochutnávat různé příchutě žití. Ty, které dříve neviděla. Chce žít.

V předvečer svého očekávaného konce uteče spolu se svým novým přítelem z léčebny, pevně rozhodnutá si svůj poslední pozemský večer užít. Drahá restaurace, dobré jídlo a pití, zábava, trocha té rebélie – život.

Druhý den ráno se Veronika probouzí.

Nejen, že nezemřela. Je dokonce zcela zdráva. Neví, že se stala předmětem experimentu lékaře, který Veroniku přijímal do léčebny. Během jejího pobytu jí byl injekčně podáván lék Fenotal, který dokáže nasimulovat srdeční záchvat. Vědomí blížící se smrti mělo zapůsobil psychoterapeuticky, mělo pomoci k uvědomění si konečnosti naší existence. Čas každého z nás je omezen. Proto bychom měli dělat vše proto, abychom ten nám vymezený, využili co nejlépe.

Myšlenka knihy má nepopiratelnou hodnotu. Samotné zpracování tématu už ale, podle mého vkusu, pokulhává. Po celou dobu čtení víte, co se přesně bude dít dál. Tušíte, jak to celé dopadne. A ono to tak také dopadne. Žádné překvapení, žádná katarze. Čtení této knihy mě nebavilo. Prostředí psychiatrické léčebny je hodně imaginární, nemá nic společného s realitou. O přístupu lékaře nemluvě.

Knihy s podobnou tématikou mám hodně ráda. Autora si hodně lidí nemůže vynachválit. Já jsem mu ale na chuť nepřišla, právě díky nereálnosti jeho příběhů. Bude to možná moje chyba. Jsem zvyklá číst odbornější knihy na psychologická a existenciální témata. Moje nezaujetí pro tuto knihu může být způsobeno „profesní deformací“ a oblibou literatury faktu.

Pokud ale nechcete číst odborné knihy a máte raději beletrii, může být pro vás Veronika se rozhodla zemřít ideální volbou. Navíc je kniha napsána jednoduše a srozumitelně. Lehké zpracování těžkého existenciálního tématu je nespornou výhodou této knihy.

Příběh se dočkal i filmového zpracování.

O autorovi:

Paolo Coelho (1947) je brazilský spisovatel, textař, dramatik, novinář a scenárista. V knize Veronika se rozhodla zemřít se opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.

Hodnocení:

3 hvezdy

 

Hanka

*1989 | Redaktorka, social media freak, milovnice dobrých knih a tvrdé hudby.
Předchozí článek
Šlechtická rodina jednadvacátého století v akci
Následující článek
Booxy – Místo, kde knihy ožívají (Recenze mobilní aplikace pro Android)
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavlinka
Pavlinka
1 rok před

Tak o existenci téhle knihy a vlastně i filmu jsem doteď nevěděla. Ale jelikož jsem od Coelha už něco málo četla, tak jsem moc ráda, že jsem na to narazila. Jinak mě trápí podobné existenciální problémy. Ale rozhodla jsem se s tím bojovat statečně. Začít cvičit jógu, stravovat se třeba takto https://fitkitchen.cz/ a celkově v sobě probudit více tu touhu žít.